| Standaardverpakking: | 10 stuks per buis |
| Betaalmethode: | T/T |
The SINSEUNG DN103 Single Edge Slitting Blades - 3 Segments are consumable replacement blades, designed for tarpaulin production line slitting machines. Made of SK2 steel, they deliver clean cuts on plastic films with adjustable length via breakable segments.
| DN103 | SINSEUNG DN103 Single Edge Slitting Blades - 3 Segments |
|---|---|
| Material | SK2 High Carbon Steel |
| Length | 118mm |
| Segment Length (After Breaking) | 39mm |
| Width | 18mm |
| Thickness | 0.28mm |
| Segments | 3 segments (with 2 break lines) |
| Packaging | 100 pcs/inner box, 5 inner boxes/outer box, 10 outer boxes/carton Total: 5000 pcs per carton |
Primarily used as replacement consumable blades for plastic slitting machines on tarpaulin production lines, ideal for slitting plastic films, waterproof tarpaulins, and similar flexible materials.
| Standaardverpakking: | 10 stuks per buis |
| Betaalmethode: | T/T |
The SINSEUNG DN103 Single Edge Slitting Blades - 3 Segments are consumable replacement blades, designed for tarpaulin production line slitting machines. Made of SK2 steel, they deliver clean cuts on plastic films with adjustable length via breakable segments.
| DN103 | SINSEUNG DN103 Single Edge Slitting Blades - 3 Segments |
|---|---|
| Material | SK2 High Carbon Steel |
| Length | 118mm |
| Segment Length (After Breaking) | 39mm |
| Width | 18mm |
| Thickness | 0.28mm |
| Segments | 3 segments (with 2 break lines) |
| Packaging | 100 pcs/inner box, 5 inner boxes/outer box, 10 outer boxes/carton Total: 5000 pcs per carton |
Primarily used as replacement consumable blades for plastic slitting machines on tarpaulin production lines, ideal for slitting plastic films, waterproof tarpaulins, and similar flexible materials.